Simpozionul „Basarabia răpită – părintele Dimitrie Bejan” a avut loc la Hârlău

Arhiepiscopia Iașilor Mai 25, 2018

În cadrul evenimentului s-a săvârșit Slujba Parastasului de către preoţii prezenţi la mormântul părintelui Dimitrie Bejan, după care s-a dat curs discuţiilor despre părintele şi în amintirea acestuia.

Invitaţii au fost dintre ucenici ai părintelui Dimitrie Bejan şi nu numai, dar enumerăm pe: părintele Florin Tuscanu, părintele Gheorghe Bogus de la parohia Sineşti, părintele Dan Rotaru de la Dorobanţi – Dorohoi, părintele Iustin Neagu, duhovnic la Spitalul de Psihiatrie Socola din Iaşi, părintele Lăzărică Dumitru, părintele Amargheoalei Mihai de la Parohia „Sf. Nicolae” Hârlău, Cornel Gheorghiţă de la Piatra-Neamţ, Anechitei Cornelia, nepoata părintelui, dar şi mulţi alţi invitați. Aceştia ne-au încântat duhovniceşte cu amintiri din viaţa părintelui Dimitrie Bejan.

S-a mai vorbit despre Mitropolitul Visarion Puiu, despre vorbirea limbii române, despre clădirile şi toate cetăţile ridicate încă din timpul Voievodului Ştefan cel Mare şi Sfânt, dar important este că s-a punctat viaţa părintelui Dimitrie Bejan ca şi slujitor al Domnului Hristos, ca şi om al Bisericii, dar mai ales ca şi om între oameni.

Credinţa în Dumnezeu i-a însufleţit şi i-a întărit pe toţi aceşti mărturisitori că nici de moarte nu s-au mai temut, şi înţelegând cum Tatăl pe Fiul L-a jertfit, ei jertfăc sfântă Ţării s-au făcut. (Constantin Gafița – secretar Protopopiatul Hârlău)