O nouă ediție a concursului „Micii creștini”

Arhiepiscopia Iașilor Mai 25, 2018

Biserica parohială „Sfântul Gheorghe" din Bicaz a primit elevii din opt echipaje din Școala Gimnazială „Vasile Mitru" Tașca, Școala Gimnazială „Iulia Mihălcescu" Tarcău, Școala Gimnazială „Ioan Luca" Farcașa, Școala Gimnazială „Emanuel Rigler" Ștefan cel Mare, Școala Gimnazială nr. 1 Bicaz, Școala Gimnazială Zănești și Școala Gimnazială Dumbrava Roșie – structura Cut.

Au fost organizate patru secțiuni de concurs cu șase probe după cum ne-a declarat Ionuț Balmoș, profesor al școlii din Bicaz: „Mulțumim părintelui Gheorghe Mihalache pentru sprijinul fără de care pregătirea noastră și rezultatele copiilor nu ar fi fost răsplătite, juriului și colegilor implicați. Concursul nostru are șase probe: explicarea unui termen religios, recunoașterea unui personaj biblic, ghicitori, întrebări și rspunsuri, recitarea unei rugăciuni și intonarea unui cântec religios”.

Toate echipajele au obținut note maxime, astfel fiecare dintre ele s-a clasat pe locul I. Concursul „Micii creştini" pentru elevii din ciclul primar reprezintă rodul parteneriatului dintre Parohia Bicaz Oraş I şi Şcoala Gimnazială nr. 1 din Bicaz, realizându-se prin implicarea părintelui paroh Gheorghe Mihalache şi a prof. director Paula Stăcescu, cu sprijinul profesorilor de religie ortodoxă Ionuţ Balmoş, Alexandru Preda şi Andreea Ciotău.

Câteva detalii ne-a oferit și părintele paroh Gheorghe Mihalache: „Copiii au fost foarte bine pregătiți și au rostit foarte frumos rugăciunile, ceea ce denotă că și acasă au momente de rugăciune bine definite. De la an la an, copiii sunt mai buni, se prezintă la concurs mai stăpâni pe ei, deci știu ce să spună. Avem nădejde că peste ani și ani vor fi mari creștini și la rândul lor își vor educa familiile precum o fac acum cu ei părinții și dascălii lor. Îi felicit pe toți participanții pentru modul de prezentare și îi asigurăm de disponibilitatea noastră organizatorică, fiindcă noi simțim acest concurs ca pe o datorie duhovnicească față de Dumnezeu și față de sufletele lor curate”.

Juriul a fost alcătuit din prof. director adjunct al Școlii Gimnaziale nr. 1 Bicaz, Alina Suciu, părintele paroh Gheorghe Mihalache și părintele Ștefan Zaharia, coordonatorul Biroului pentru catehizare al Protopopiatului Piatra-Neamț. La final, după înmânarea premiilor și diplomelor, elevii și însoțitorii lor au luat parte o gustare în casa socială a parohiei.

Mărturii ale participanților

„Este o mare bucurie pentru noi ca profesori și pentru elevii noștri de a fi în mijlocul Bisericii, dând mărturie despre ei și despre ceea ce învață în cadrul școlar. Aici, la Bicaz am dat mărturie că suntem pe o parte învățători ai Cuvântului, dar și împlinitori ai cuvântului lui Hristos. Devenim lumina lumii, iar elevii noștri niște luminițe care strălucesc celor din jur. Nădăjduim să fim la fel de bine pregătiți și la viitoarele ediții ale concursului și să ne bucurăm de această împreună lucrare” a declarat pr. prof. Sorin Amariei Cosma, Școala Gimnazială Dumbrava Roșie.

„Concursul a fost foarte frumos, o experiență de neuitat. Am învățat mult mai multe lucruri despre credință și frumoasele relații dintre copiii de aceeași vârstă. Am auzit rugăciuni și cântece noi, mi-am deschis sufletul în această biserică. De acum o să îmi aduc și prietenii la rugăciune, la biserică, și o să le recomand colegilor să participăm și la alte ediții ale concursului” a relatat prof. Alexandra Ioana Nistor, Școala Gimnazială Dumbrava Roșie, structura Cut. (Pr. Ștefan Zaharia)