Daruri pentru nevoiaşi în Parohia Coşula

Arhiepiscopia Iașilor August 13, 2018   Autor: Constantin Ciofu

„Aceasta este una din acțiunile caritabile care se desfășoară periodic în parohia noastră, atât în perioada posturilor, dar mai ales cu ocazia sărbătorilor de Crăciun ori de Sfintele Paști. Cei nevoiași primesc pachete cu alimente, iar copii cadouri constând în haine, jucarii și dulciuri. Se implinesc doi ani de când în parohia noastră, în fiecare duminică se organizează în casa de prăznuire o agapă frățească la care iau parte toți cei prezenți la Sfânta Liturghie, apoi cei bătrâni și bolnavi din parohie sunt cercetați, primind mângâire duhovnicească și pachete cu hrană. Toate acestea sunt posibile datorită implicării oamenilor cu dragoste față de Dumnezeu și aproapele (prieteni, familie, apropiați, oameni de suflet)”, a spus preotul paroh Adrian Achitenei.