CD Byzantion în Săptămâna Pătimirilor: Renașterea muzicală a Bizanțului Românesc

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 22, 2019   Autor: Flavius Popa

Începutul Săptămânii Pătimirilor vine în prezentarea credincioșilor a noului album muzical înregistrat de Corul academic Byzantion: „Renașterea muzicală a Bizanțului Românesc – Postul Mare în vremea Sfântului Paisie de la Neamț”. Lansarea oficială a CD-ului a avut loc în urmă cu câteva săptămâni, la Biserica „Sfântul Iulian din Tars” – complex Tudor Vladimirescu, atunci când evenimentul a fost organizat în sprijinul reabilitării Institutului de Cardiologie Iași, unitate medicală distrusă în urma unui incendiu.

Albumul muzical psaltic, împărțit în două părți, cuprinde cântări și fragmente evanghelice specifice perioadei Triodului, Postului Mare și Săptămânii Sfintelor Pătimiri a Mântuitorului Hristos. Prima parte a CD-ului, intitulată Urcușul spre sfintele Patimi (cântări din duminicile Postului Mare), cuprinde interpretări ale manuscriselor aflate în biblioteca mănăstirilor Ciolanu, Secu. Partea a doua a albulului, Cântări din Săptămâna Patimilor, cuprinde manuscrise din colecția mănăstirilor Neamț, Secu și Ciolanu dar și din Biblioteca Academiei Române, toate acestea regăsindu-se în cărțile de specialitate, spre exemplu Triodul Paisian. Compozitori precum Visarion Duhovnicul, Iosif Monahul, Grigore Protopsaltul, Petru Lampadarie sau Dimitrie Suceveanu se regăsesc în albumul muzical Byzantion.

CD-ul Renașterea muzicală a Bizanțului Românesc este disponibil online, achiziționarea lui fiind posibilă pe site-ul www.byzantion.ro sau http://www.shop.byzantion.ro. De asemenea, fragmente din cântările Postului Mare puteți găsi aici.

Scurt istoric

Corul Byzantion s-a format în anul 1997, pe vremea în care membrii săi erau elevi ai Seminarului Teologic din Iaşi. După absolvirea cursurilor liceale, grupul de tineri pasionaţi de această muzică înălţătoare a primit numele de Byzantion, denumirea fiind dată de către Preafericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei. Formaţia de muzică bizantină Byzantion activează actualmente în Iaşi, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei şi sub egida Universităţii de Arte „George Enescu” din Iaşi, fiind reprezentat de către Asociaţia Culturală Byzantion. Începând cu anul 1997, grupul a susţinut numeroase concerte în Grecia, Danemarca, Belgia, Olanda, Luxembourg, Franţa, Italia, Polonia, Rusia, Cehia, Republica Moldova, Germania, Muntele Athos şi România, participând la festivaluri importante de muzică sacră. De asemenea, în fiecare an membrii corului au participat la diferite hramuri ale aşezămintelor monahale româneşti şi greceşti din Muntele Athos, precum şi la simpozioane internaţionale, încercând să transmită prin interpretările lor frumuseţea, complexitatea şi profunzimea monodiei bizantine.