Troiță restaurată la Căuești

Viața parohiei Aprilie 2, 2021

Crucii Tale ne închinăm, Hristoase și sfântă Învierea Ta o lăudăm și o slăvim!

De-a lungul celor 15 ani de când mă găsesc în mijlocul comunității din Căuești, am avut parte de multe încercări, dar măcar la fel de multe bucurii. Am cunoscut oameni deosebiți, cu suflet bun, darnici și harnici. Oameni dispuși la sacrificii pentru credința lor, pentru Dumnezeu și casa Sa - Biserica. Fără astfel de oameni nu aș fi realizat nimic. Un astfel de om este și Paul Codrin Băbuță, de curând membru al comunității parohiale; un om pe care Dumnezeu l-a trimis printre noi, pentru a-și continua lucrarea Sa. Astăzi mi-a făcut o bucurie neașteptată - a ridicat o nouă troiță (Cruce) pe dealul cimitirului. Crucea veche din lemn, uzată de vreme căzuse la pământ. Îi mulțumesc pe această cale, asigurându-l pe el și cei implicați - Andrei Cătălin Tînjală, Marius Paladuta - de smerita noastră rugăciune!

Citește alte articole despre: troita