Sfințire de Troiță la Căuești

Viața parohiei Iunie 10, 2019

Sfințire de troiță la Căuești

Duminică, 9 iunie, am sfințit în prezența enoriașilor noștri dragi o nouă troiță - cruce, ridicată la Căuești prin dragostea și cheltuiala doamnei Maria Moldovanu.
Simbol al identității noastre ortodoxe, crucea răstignirii Mântuitorui Hristos, ne amintește de dragostea lui Dumnezeu pentru oameni, de răbdarea Sa, de sacrificiul Său pentru o lume mai bună, mai unită, mai apropiată...
Tuturor celor care se vor închina înaintea ei și se vor însemna cu semnul Sfintei Cruci, să le fie izvor de har și binecuvântare, de întărire și încredințare că drumul spre împărăția lui Dumnezeu trece prin celălalt și că doar împreună putem privi spre cer, implicit spre veșnicie!
Dumnezeu să binecuvinteze gestul doamnei Maria, cea care cu dărnicia sa a înfrumusețat anul trecut curtea Bisericii cu un clopot și o clopotniță nouă, iar acum a așezat această troiță în mijlocul satului nostru!

Citește alte articole despre: sfintire, troita