Sfântul Nicolae - prilej de înnoire

Viața parohiei Decembrie 6, 2020

Sfântul bun și blând Nicolae, traversează veacurile...

Sfântul bun și blând Nicolae, traversează veacurile, lăsând și imprimând istoriei faptele sale atât ca un semnal de alarmă pentru creștinul autentic, cât și ca o provocare pentru toți deopotrivă, către faptele iubirii aproapelui. Sfântul Nicolae e în rândul sfinților mari ai Bisericii, nu în puține biserici regăsindu-i icoana pe tâmplă (catapeteasmă). Blândețea, bunătatea smerită, dragostea și căldura sa ne atinge pe fiecare dintre noi în această perioadă atât de frumoasă pentru copiii mici dar și cei mari. Suntem chemați la imitare, la asemănare! Astăzi, după Sfânta Liturghie am săvârșit Aghiasma Mică, sfințind obiectele de cult primite în dar - cristelnița, vasul de aghiasmă și chivotul. Tuturor celor care și-au deschis inimile către sfânta Biserică le dorim sănătate și binecuvântare! Dumnezeu vă știe pe fiecare!

La mulți ani, celor care poartă numele marelui Arhiereu din Mira Lichiei (Demre, Turcia de azi)!

Citește alte articole despre: sfintire, obiecte cult, Sfânt Chivot