Modele vii... bunica Maria Soponaru

Viața parohiei Martie 13, 2022

Ascultarea e calea Bisericii!

Duminica Ortodoxiei, această zi de lumină a Bisericii noastre, mi-a pus înainte un model demn de urmat pentru toate generațiile de tineri - de toate vârstele!

Am trecut după Sfânta Liturghie pe la bătrâna Maria Soponaru, care a adunat în buchetul vieții peste 90 de ani. M-a rugat ce mă roagă mereu de 17 ani încoace… să o spovedesc și să o împărtășesc!

Primesc telefonul aseară, confirm și ne vedem în preajma amiezii… îi transmisesem cu o seară înainte să mănânce ceva dimineață (postul de alimente la o așa vârstă nu mai constituie un imperativ necesar), cu gândul că atunci când o voi fi împărtășit va fi stat două, trei ore nemâncată.

Ajung la bătrânica mea… o întreb dacă a mâncat ceva… și aflu că nu a mâncat nimic de ieri (sâmbătă). O mustru, în măsura în care poate tinerețea să dojenească bătrânețea!

- Nu ești ascultătoare, tanti Maria! Nu asculți de părintele!

Bătrâna se găsește într-o ascultare și o credință mai puternică decât în omul - preot și duhovnic… ea respectă poruncile Lui Hristos și ale Bisericii!

O “neascultare” sfântă, așa cum doar bătrânii noștri ne mai pot oferi într-o societate a “libertăților” absolute!

O lecție de smerenie pentru mine!

Dumnezeu să te binecuvânteze, bunică Maria!

Citește alte articole despre: enoriași