Hramul parohiei 2020

Viața parohiei Iunie 15, 2020

Bucurați-vă, Sfinților toți, rugători fierbinți către Dumnezeu, pentru toată lumea!

Am sărbătorit ca în fiecare an, în prima duminică după Rusalii, hramul Bisericii noastre - “Duminica Tuturor Sfinților”. A fost o zi deosebit de frumoasă, în care v-am avut alături pe voi - “prietenii mei”... cum altfel poți numi pe cei care îți sunt aproape mereu... Ne-am bucurat de asemenea și de prezența unor credincioși din parohii apropiate sau mai depărtate. Am avut bucuria să slujesc Sfânta Liturghie, alături de Pr. Sârghie Ioan Ovidiu de la Dobrovăț - Moldoveni, de Pr. Cluci Silviu de la Satu Nou și de Pr. Andronache Petru de la Șcheia - Sf. Gheorghe. Ne-a însoțit în rugăciune și primarul comunei noastre - Dl. Ababei Dan, căruia îi mulțumim pentru participare. Dată fiind situația impusă de autorități, am evitat organizarea unei agape (mese) pentru participanți. Am insistat în schimb pe hrana duhovnicească, prin cuvântul de învățătură de la sfârșitul slujbei. Mulțumesc tuturor celor care au pășit pragul Bisericii, tuturor celor care ne poartă în mintea și rugăciunea lor!

Citește alte articole despre: hram