Cinstirea icoanei Maicii Domnului - Potirul Nesecat

Cuvinte duhovnicești Mai 5, 2021

Preamilostivă Stăpână! La acoperământul tău alergăm acum: rugăciunile noastre nu le trece cu vederea, ci ne auzi cu milostivire pe noi – soţii, copii şi mame – , şi vindecă-i pe fra­ţii şi pe surorile şi pe rudeniile noastre, câţi sunt stăpâniţi de greaua patimă a beţiei, iar din această pricină cad de la maica lor, Biserica lui Hristos.

În ziua de 5 mai Biserica Ortodoxă cinstește Icoana Maicii Domnului - numită Potirul Nesecat. Această icoană e considerată vindecătoare de boala alcoolismului (pentru unii patima beției). Din datele științifice existente putem afirma cu certitudine că alcoolismul este o boală - biologică, psihologică, socială și spirituală, cu implicații adânci la toate nivelurile menționate. M-a preocupat subiectul consumului abuziv de alcool (care e doar începutul bolii/patimii), am studiat domeniul adicțiilor, al dependenței și co-dependenței de alcool și vă pot mărturisi că alcoolismul rămâne încă o plagă grea care distruge lent dar atât de sigur oameni, relații, comunități. Astăzi se spune că alcoolismul este o boală cronică, care nu poate fi vindecată (asemenea diabetului, bolilor cardiovasculare), ci doar tratată. Problema majoră e recunoașterea și admiterea de persoanele în cauză a consumului exagerat de alcool. Cu greu va admite o persoană dependentă de alcool că are vreo problemă cu consumul. De aceea în limbajul "profesioniștilor" în ale consumului se spune că "un pahar este prea mult, iar douăzeci sunt prea puține!". Fiecare dintre noi cunoaște cel puțin o persoană dependentă de alcool sau un membru al unei familii în care există o asemenea problemă. Unii reacționează în loc să acționeze. Problematica e dificilă în abordare, dar cei care au trecut de la moarte la viață, urmând un program de recuperare - de tipul Alcoolicilor Anonimi (un program spiritual de recuperare) pot mărturisi beneficiile abstinenței (ca singura și cea mai eficientă metodă de recuperare). Un alcoolic nu se vindecă... el va rămâne alcoolic și în abstinență. Dar nu va mai fi singur. Dumnezeu e mereu alături, iar Maica Domnului - e alături de cei care au bunăvoința de a ieși din cercul morții. Există vindecări în lumea duhovnicească - și tratamente în lumea trupească.

De aceea Acatistul Maicii Domnului - Potirul Nesecat poate fi o resursă celor care se află în situații grele pricinuite de un consum abuziv de alcool.

Acatistul - aici și un material video despre minuni aici.

Alte resurse - Alcoolicii Anonimi România.

Citește alte articole despre: Potirul Nesecat, Alcoolism