Bunica Maria - pe drumul veșniciei

Viața parohiei Februarie 22, 2022

Doamne odihnește cu drepții sufletul adormitei roabei Tale!

După cum probabil ați aflat, tanti Maria, bătrâna noastră care a străbătut un secol de viață (1922-2022) a trecut la Domnul! O viață de om care a trecut prin multe regimuri, suferințe și încercări.

Bătrânica de o sută de ani, pe care am stabilit să o aniversăm cu tort la Biserică, în luna februarie, dar care din pricina stării de sănătate nu a putut fi prezentă (câteva felii de tort au ajuns totuși și la ea), ne-a învățat (pe cei care au ochi de văzut) câteva lucruri simple, dar valoroase:

• respectul față de cele sfinte (singura persoană care venea cu papuci de schimb la Biserică)

• prezența cât mai deasă la Sfânta Liturghie (aproape duminică de duminică, cu un baston în mână, tremurând din toate încheieturile)

• dorința permanentă de a se uni cu Hristos, în Sfânta Împărtășanie

Rugăm pe Bunul Dumnezeu să-i primească sufletul învechit de anii petrecuți în trup, să-l odihnească și să-l mântuiască!

Citește alte articole despre: înmormântare