Acoperământul Maicii Domnului

Viața parohiei Octombrie 1, 2021

1 Octombrie - Ziua cinstirii Acoperământului Maicii Domnului, numită și Pocrov (slavonă).

Îmi amintesc de minunatele slujbe desfășurate în timpul seminarului (liceului), la Schitul Pocrov, care aparține de Mănăstirea Neamț. Un drum lung și șerpuit, pietros și anevoios așezat la poala muntelui “Chiriacu”, ne conducea pașii către poiana liniștii, acel loc minunat, departe de lume, ctitoria Sfântului Pahomie de la Gledin (ținutul Bistriței) născut în 1674. Grupuri de elevi seminariști împărțiți în ”cete” căutam să ne creionăm “calea” prin Liturghie, prin practica liturgică, prin rugăciune, către slujirea de mai târziu ca preoți. Frumoase vremuri!

Astăzi am cinstit-o din nou pe Măicuța noastră sfântă și cinstitul ei acoperământ… cu puține suflete, însă cu nădejde adâncă în puterea prezenței permanente a Lui Dumnezeu!

“Că unde sunt doi sau trei, adunaţi în numele Meu, acolo sunt şi Eu în mijlocul lor.” (Mt.18,20)

Citește alte articole despre: Acoperamantul Maicii Domnului